دبیرستان دخترانه نوآور(دوره اول)
   
 


27 فروردین 1396

برگزاری دومین دوره جشنواره ملی دانش آموزی

مولف: ساناز دارابی دارستانی   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

برگزاری دومین دوره جشنواره ملی دانش آموزی


برگزاری دومین دوره جشنواره ملی دانش آموزی ابن سینا
جشنواره ملی دانش آموزی ابن سینا با هدف ارتقای سطح علمی دانش آموزان سراسر کشور و با مجوز رسمی وزارت آموزش و پرورش و همکاری و حمایت بیش از ۷۰ نهاد و سازمان علمی و رسانه ای از جمله دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران،
دانشگاه صنعتی شریف، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فدراسیون جهانی مخترعین، سازمان فناوری اطلاعات، مرکز رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خبرگزاری پانا، دانشگاه خواجه نصیر طوسی، دفتر مطالعات و برنامه ریزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسسه عالی مدیریت دانش، انجمن علوم اعصاب ایران ، موسسه اندیشه های خلاق جوان آریایی و بسیاری از سازمان ها و نهادهای مرتبط ملی و بین المللی، در روزهای پنج شنبه و جمعه ۱۷ و ۱۸ فروردین ۱۳۹۶ در پردیس شمالی دانشگاه تهران برگزار می گردد.
این جشنواره در چهار محور کلی شامل: سمینارهای علمی در ۱۱ گرایش از جمله علوم اعصاب، مسابقات مهارتی در
رشته های هوافضا (۴ گرایش)، رباتیک (۳ گرایش) و عمران و سازه (۶ گرایش)، فیلم کوتاه داستانی و محتوای دیجیتال و همچنین نمایشگاه جانبی و کارگاه های تخصصی ویژه دانش آموزان، والدین، مدیران مدارس و مربیان پژوهشی برگزار می شود.
از ویژگی های این جشنواره می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
• اعطای ۱۰ دیپلم افتخار از سوی فدراسیون جهانی مخترعین.
• اعطای گواهینامه رسمی و معتبر از سوی موسسه عالی و مدیریت دانش IDCORP مالزی به تمام شرکت کنندگان جشنواره.
• انتشار مقالات برگزیده در مجلات معتبر علمی در رشته‌های مختلف.
• پوشش خبری جشنواره توسط شبکه‌های تلوزیونی کشورهای مختلف از جمله فرانسه، چین، آذربایجان، ترکیه، لبنان، کویت و اتحادیه اروپا.
• انتشار گزارش پایانی جشنواره در صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران، خبرگزاری‌های رسمی، روزنامه‌ها و نشریات معتبر داخلی.
• اعطای تندیس ویژه جشنواره به همراه تقدیر نامه رسمی به مدارس برگزیده در جشنواره.
• اراده تخفیف ویژه ۲۵ درصدی بهره‌مندی از خدمات موسسه زنگ پژوهش به مدارس شرکت کننده در جشنواره.
• عضویت رایگان همه شرکت کنندگان در باشگاه خلاقیتکده شریف.
• حمایت ایده‌های برتر در شتابدهنده محتوای دیجیتال.
• دریافت تسهیلات کم بهره برای توسعه ایده‌های برتر در بخش محتوای دیجیتال.
• اعطای مجوز برای کسب و کار ایده‌های برتر در بخش محتوای دیجیتال.
• حمایت از فیلم‌های برگزیده محور فیلم کوتاه برای نمایش در صدا و سیما.
• مصاحبه نشریات و سایت‌های سینمایی با عوامل فیلم‌های برگزیده محور فیلم کوتاه.
• حضور سازندگان ۲۰ فیلم برتر برای بخش داوری بخش دانش آموزی جشنواره بعدی.
• حضور رایگان نفرات برگزیده محور فیلم کوتاه در کارگاه فیلم سازی و نقد.
 
معرفی و اهداف جشنواره
یکی از مهمترین عوامل مؤثر در پیشرفت جوامع، توجه به آموزش و پژوهش و میزان سرمایه‌گذاری هوشمندانه در این زمینه می باشد. آن دسته از جوامعی که زمینه و بستر مساعدتری برای تعالی همه جانبه نظام آموزشی خود فراهم آورده و آن را سر لوحه حرکت علمی خود قرار داده‌اند، مدارج رشد و بالندگی را هر چه مطلوبتر و در زمان کوتاهتری سپری خواهند کرد. 
از آنجایی که دانش آموزان بعنوان نیروهای بالقوه علمی وفنی، آینده سازان کشور و عناصر تعیین کننده در رشد و بالندگی جامعه شناخته می شوند و در آینده با ورود به رشته های تحصیلی دانشگاهی نقش عمده ای در پیشرفت‌های علمی –پژوهشی کشور خواهند داشت، شناسایی استعدادهای برتر دانش آموزی، سازماندهی، پرورش و هدایت آنها در این مسیر می تواند سرمایه گذاری هوشمندانه ای در جهت ساخت میهن عزیزمان باشد. 
در همین راستا کارشناسان ما با هدف ایجاد علاقه و انگیزه و فراهم آوردن بستری مناسب به منظور پرورش خلاقیت ، نوآوری و ابتکار عمل دانش آموزان  در زمینه های مختلف پژوهشی و همچنین کاربردی نمودن مباحث تئوریک علمی، در نظر دارد، همانند سال گذشته دومین جشنواره دانش آموزی علوم و فناوری ابن سینا را در سال تحصیلی 96-95 برگزار نماید.
این جشنواره با همکاری و مساعدت سازمان ها و نهادهای مرتبط در روزهای 17 و 18فروردین ماه 1396 برگزار می شود.
ستاد برگزاری این رویداد امیدوار است، با تلاش و برنامه ریزی منسجم، استاندارد برگزاری جشنواره های دانش آموزی را تا سطح مطلوب و مقبولی افزایش داده و در یک دوره سه ساله به استانداردهای بین المللی برساند.
در این راه هرگونه پیشنهاد از سوی دانش آموزان، والدین دانش آموزان، مدیران و معلمان محترم راهگشا خواهد بود و قطعاً مورد استقبال قرار خواهد گرفت. هر چند نمی توان همه نظرات را عملیاتی کرد، اما تلاش خواهد شد تا حداکثر رضایت در بخش های مختلف حاصل گردد.
1- ترویج روحیه و فرهنگ پژوهش در دانش آموزان 2- آشناسازی دانش آموزان با فضای کسب و کار و روش های کاربردی ساختن علوم مختلف 3- ارتقاء سواد اقتصادی در دانش آموزان و آشنا ساختن آنها با اقتصاد دانش بنیان 4- پژوهش محور کردن آموزش و مسئله محور کردن پژوهش 5- ارتقا علمی دانش آموزان در مدارس سراسر کشور به عنوان نیروهای بالقوه علمی 6- مهارت افزایی و توانمندسازی دانش آموزان در زمینه تحقیق و پژوهش 7- آشنایی دانش آموزان با فضای دانشگاهی و تجربه ارائه و دفاع از تحقیق و پژوهش خود 8- آشنایی با علوم مختلف دانشگاهی وانتخاب هدفمند رشته در دانشگاه 9- ایجاد خودباوری و اعتماد به نفس در دانش آموزان 10- ایجاد علاقه مندی و فضای رقابتی در بین دانش آموزان 11- تجربه حضور در يك رقابت علمي و عملي سالم درقالب يك فعاليت پژوهشی دانش‌آموزي 12- ارایه آموزش لازم به دانش­ آموزان درمورد فکر کردن، تمرکز حواس، طرح سوال و حل مسئله 13- تقویت زمینه ­ی بروز تفکر سیال و طرح سوالات ذهنی از سوی دانش‌آموزان 14- آشنا نمودن دانش ­آموزان با تصویر سازی ذهنی، تحریک حس کنجکاوی، تفکر و ابتکار عمل 15- تاکید برضرورت پرورش تفکر جهانی و تفکر خلاق در دانش ­آموزان
16- آگاه سازی و انگیزه بخشی به اولیای دانش آموزان درراستای تشویق و حمایت بیشتر از فعالیت های پژوهشی فرزندان

تعداد مشاهده (211)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "برگزاری دومین دوره جشنواره ملی دانش آموزی "


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید